Trzy książki, które zmieniły moje życie.

Lato dobiega końca. Noce są coraz zimniejsze, poranki chłodne, dni krótsze. Za każdym razem, kiedy zmienia się sezon i zaczyna nowa pora roku, mam ochotę coś zmienić. W tym celu czytam lub przypominam sobie motywacyjne lektury. Przed pierwszym szkolnym dzwonkiem, który niechybnie obwieści koniec lata, chcę Wam polecić, po znajomości oczywiście, jak najlepszym kumplom, trzy książki, które zmieniły moje życie.

DZIECI

Książką, która mnie najwięcej nauczyła, pokazała, jak inaczej postępować z dziećmi i skłoniła do głębokich przemyśleń jest “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” autorek Adel Faber i Elaine Mazlish. Mam ją przy łóżku, noszę w torebce i często do niej sięgam. Pewnie dlatego piszę o niej chyba w co drugim poście. Książka uczy przede wszystkim skupienia się na uczuciach swoich i dziecka. Pomaga zrozumieć, jak bardzo zagubione bywają dzieci, a my, sfrustrowani, zmęczeni, stereotypowo myślący rodzice, choć chcemy dobrze, popełniamy wiele błędów. Błądzimy, choć zrozumienie kilku prostych czynników wpłynęłoby znacząco na poprawę naszych kontaktów z dziećmi. W książce jest wiele ćwiczeń, które można wykonać na przykładzie własnej rodziny. Jest też mnóstwo przykładów, które pokazują jak sytuacja może się zmienić, w zależności od wybranej metody komunikacji. Polecam, mnie otworzyła oczy i ułatwiła życie z dziećmi.

jak-mowic-zeby-dzieci-nas-sluchaly-jak-sluchac-zeby-dzieci-do-nas-mowily-b-iext21036694

źródło: www.empik.com

ZDROWIE

Zniechęcona kolejną nieskuteczną dietą cud, w jednym z programów śniadaniowych zobaczyłam doktor Gillian McKeith, autorkę książki “Jesteś tym, co jesz”. Przekonywała, że jedzenie wpływa na wszystkie aspekty zdrowia, a właściwa dieta nie opiera się na niejedzeniu, a jedzeniu właściwych potraw. Zaintrygowała mnie na tyle, że kupiłam książkę. W oczy od razu rzuca się piękne wydanie, cudne macro zdjęcia jedzenia. Zaczynamy od testu na inteligencję żywieniową i od szczegółowej analizy… języka! Autorka w szczegółowy sposób wyjaśnia, jakie choroby można zwalczyć odpowiednim doborem potraw, wytyka najczęstsze błędy, daje wskazówki jak mądrzej jeść, a w konsekwencji cieszyć się zdrowszym życiem. Od czasu do czasu przeprowadzam podany w książce dzień odtrucia, oparty na sokach, bulionach i surowych warzywach. Rewelacyjnie się po tym czuje, mam błyszczącą skórę i więcej energii. Polecam też internetowy sklep autorki, w którym można kupić zdrową żywność.

ksiazka-jestes-tym-co-jesz_LRG

źródło: http://gillianmckeith.pl/

ŻYCIE

Od czasu do czasu, kiedy czuję się lekko zagubiona, coś mi w życiu nie wychodzi, coś mnie uwiera, lub kiedy pragnę zmian, sięgam po książkę “Sztuka prostoty” Dominique Loreau. Autorka pokazuje czytelnikowi, jak żyć prosto, opierając się na zasadach minimalizmu. Twierdzi, że naprawdę do szczęścia nie potrzeba nam wiele, przybliża filozofię “mniej znaczy więcej”. Uczy nas, jak uporządkować swój umysł, ciało i otoczenie, aby pozbyć się wszystkiego, co zagraca nasze życie, odbierając mu energię potrzebną do myślenia i rozwoju. Może to brzmi jak czarna magia, ale książka w bardzo dokładny i szczegółowy sposób opisuje co i jak zmienić, żeby poczuć przypływ nowej energii. Czytam ją teraz, podczas urlopu, kolejny raz, bo poczułam, że zgubiłam się we własnym domu, pełnym rupieci. I z jednego powodu nie mogę się doczekać powrotu – będzie wielkie sprzątanie, również poglądowe! Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku takich poradników, nie zgadzam się w 100% z każdym zdaniem. Na przykład zamiast jednej pary porządnych, skórzanych szpilek, wolę kupić 5 par tanich butów, ale za to mieć wybór. Większość jednak wskazówek jest trafna i każdy, kto pragnie zmian, znajdzie w niej coś dla siebie. Ta pozycja to zbiór życiowych cytatów! Mój ulubiony – “Prawdziwe piękno znajduje się blisko nas, ale go nie dostrzegamy, ponieważ szukamy zawsze zbyt daleko”. Lektura skłania do przemyśleń, do zauważenia dobra i piękna w prostocie i tym, co już mamy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jakie jeszcze książki polecacie jako zmieniające nastawienie do życia, skłaniające do zmian i przemyśleń?