Jak odpocząć w wakacje? Australia vol. 3.

Przerażające to jest, ale badania pokazują, że coraz mniej umiemy odpoczywać. Informacyjny szum, którego dostarczają nam media, szybkość życia i coraz intensywniejsza praca sprawiają, że nie umiemy się zrelaksować. Okazuje się, że odpocząć też trzeba umieć.

Zbliża się wielkimi krokami okres urlopowy, ale też krótszych, weekendowych wyjazdów. Nie ważne czy wyjeżdżasz tylko na dwa dni, nie istotne jest też w sumie to gdzie wyjedziesz. Skala przeżycia będzie inna, ale na pewno coś uda się dla siebie wyrwać. Jeśli jedziesz z dziećmi, postaraj się dla wszystkich zaplanować coś, co będzie miło wspominać.

Przede wszystkim przygotuj się dobrze do urlopu. Przed pakowaniem zrób listę niezbędnych rzeczy. Możesz poświęcić czas i zrobić ją na tyle dobrze, że starczy Ci na długie lata. Nie ma to nic wspólnego z byciem spontanicznym, ale jeśli dobrze się spakujesz, nie będziesz potem tracić czasu na bieganie po sklepach za szamponem, czy nie będziesz uwięziony w domu nie mając kurtki przeciwdeszczowej. Pamiętaj o pogodzie, lekach, książkach, ubezpieczeniu.

Wyloguj się do życia. Przed dłuższym urlopem zajmij się załatwieniem wszystkich zaległych spraw w pracy, znajdź swojezastępstwo, zostaw zaufanej osobie klucz do domu. Spraw, aby nic Cię w trakcie urlopu niepotrzebnie nie martwiło. Wyłącz firmową pocztę. Ogranicz dostęp do mediów spolecznosciowych. Mimo tego, że zdaje Ci się, że “tylko” czytasz sobie co tam u znajomych słychać, natkiesz się na pewno na jakieś niepokojące wiadomości, czy statystyki. Nadmiar danych, których nie możemy uporządkować, nas przytłacza. Mózgowi wówczas trudniej dotrzeć do tych najbardziej potrzebnych informacji. W efekcie przestajemy być twórczy i podejmujemy złe decyzje. Potrzebujesz resetu od danych, żeby odpocząć i nabrać dystansu.

Zaobserwuj naturę – kiedy ostatnio udało Ci się posłuchać śpiewu ptaków, popatrzeć na ryby czy choćby na mrówki? Usiądź na chwilę spokojnie i spójrz na innych mieszkańców ziemi. Zwierzęta są przepiękne w swojej prostocie i porządku świata. Spójrz w niebo, nawet jeśli jest brzydki dzień, obserwuj chmury, deszcz, burzę, zachód lub wschód słońca. Świat jest piękny, prawda? Posłuchaj ciszy.
Przeżyj coś nowego. Spróbuj nowej potrawy lub udaj się na zumbę w hotelowym basenie. Postaraj się szukać nowych wrażeń. Odrobina kreatywności pozwoli Ci odnaleźć coś dla siebie. Może to być nowy sport, czy nabyta umiejętność. W nowym miejscu rozejrzyj się po okolicy, może odnajdziesz kąt, którego wcześniej nie znałeś. Najlepiej wcześniej przygotować się do zwiedzania – przewodnik, internet, porady znajomych. Pozwoli Ci to uniknąć frustracji związanej ze stratą czasu, który mógłbyś wykorzystać na relax.

Złam rutynę. Jeśli codziennie chodzisz późno spać – postaraj się na urlopie położyć chwilę wcześniej. Jeśli zawsze czytasz kryminały – poczytaj romans. Jeśli nigdy nie malujesz paznokci – pomaluj na wesoły kolor. Jeśli w domu codziennie pijesz kawę, a na śniadanie jesz płatki, na urlopie spróbuj odstawić kawę a na śniadanie zjedz rogalika. To tylko banalne przykłady, jest mnóstwo możliwości.

Relax. Nie przesadzaj z napiętym grafikiem. Nawet jeśli lubisz odpoczywać aktywnie, pozwól sobie na więcej snu, mniej gonitwy. Powolne testowanie życia ma swoje uroki.

Zrób pozę do kilku zdjęć. Właściwie nikt z nas nie chce o tym pamiętać na urlopie. A potem wracamy do domu i okazuje się, że nie mamy jednego ładnego zdjęcia, choć zrobiliśmy ich tysiące. Warto przynajmniej do kilku się “ustawić”. Na urlopie zupełnie inaczej wyglądasz, widać luz na Twojej twarzy. Po powrocie do domu miło będzie Ci spojrzeć na uśmiechnięta, zrelaksowana twarz i szeroki uśmiech. Chętnie wrócisz do tych zdjęć po latach, lub choćby w długie zimowe wieczory.

I przede wszystkim – bądź z tymi, z którymi się na ten urlop wybrałeś. Rozmawiaj, baw się, jedz lody, graj, biegaj za piłką. Nadrabiaj zaległości.

Do dzieła! Sezon za chwilę się zacznie. Jeśli teraz coś zaplanujesz, będziesz mieć kilka miesięcy na planowanie i cieszenie się na myśl o nowych doznaniach. Czy wiesz, że nawet oglądanie zdjęć z urlopu, czy folderów z ofertami wyzwala w mózgu endorfiny czyli hormony szczęścia?