Polski Bank Komórek Macierzystych – fakty, mity, fake newsy.

Rok temu pisałam o krwi pępowinowej i bankowaniu komórek macierzystych, które oferuje Polski Bank Komórek Macierzystych PBKM. https://www.calareszta.pl/decyzja-ktorej-do-dzis-zaluje-komorki-macierzyste/ Prawda jest taka, że nie było nas stać na tą opcję. Wiedzieliśmy o mnogiej ciąży, wiedzieliśmy, że staniemy się rodzicami trojaczków, nie mieliśmy pojęcia co nas będzie w związku z tym czekać. Nie mogliśmy sobie na to pozwolić.

Podkreślam ponownie to, co napisałam wcześniej. Wolę się zabezpieczać przed ewentualnym ryzykiem, niż żałować, że mogłam coś zrobić, a tego nie dopatrzyłam. Odkąd wiele lat temu moje dzieci chorowały, a ja tylko reaktywnie leczyłam ich kolejne choroby, zrozumiałam, że najlepiej jest zapobiegać. I ta krew pępowinowa jest takim właśnie zabezpieczeniem, dzięki któremu byłabym spokojniejsza, że w razie czegoś potwornego, możemy z niej skorzystać. Już za późno na gdybanie, jedyne co mogę teraz zrobić to polecić opcję bankowania innym rodzicom.

Pod moim artykułem pojawiło się mnóstwo głosów, skrajnych – od osób, które korzystają i zachwalają Polski Bank Komórek Macierzystych i od sceptyków. Klasycznie w przypadku jakiegokolwiek zagadnienia medycznego, jakie poruszam, nie wypowiadają się specjaliści w danej dziedzinie, a kanapowi eksperci, cytują podejrzane artykuły z netu, przestarzałe wiadomości, bez żadnego naukowego poparcia. To taki nasz sport narodowy. Zdrowie, polityka i piłka nożna – na ten temat każdy Polak ma swoje, najmojsze zdanie i jedyną słuszną prawdę. Yyy, no nie. Można mieć opinię, ale medycznych faktów, popartych wieloletnimi badaniami nie zmienisz, bo masz takie widzimisię. To fakty.

W Polsce komórki macierzyste bankuje jedynie 3% rodziców. Prawdopodobieństwo, że dziecko z tych 3% zachoruje na jedną z 80 chorób jest niskie. Natomiast są w Polsce pacjenci, którzy żyją właśnie dzięki krwi pępowinowej. Mówienie, że ten precedens jest bezużyteczny, jest bardzo dla nich, ich rodzin, oraz lekarzy zajmujących się przeszczepami, bardzo krzywdzące.

W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się kilka negatywnych artykułów dotyczących właśnie bankowania krwi pępowinowej. W artykułach tych przedstawione są nieaktualne informacje oraz wiele mitów, które od lat krążą w Internecie. Autorzy tych publikacji stawiają jednostronne tezy, bez ich dogłębnego zweryfikowania i bez odnoszenia się do faktów i źródeł, wprowadzając w błąd opinię społeczną oraz budząc niepokój przyszłych rodziców w tak ważnym temacie. Są osoby, które muszą pisać takie kontrowersyjne treści, aby się przysłowiowo „wybić”. Jest to krzywdzące na wielu poziomach, ale przede wszystkim dla przyszłych rodziców, którzy stoją przed decyzją dotyczącą zabezpieczenia zdrowia swoich dzieci w postaci bankowania materiału biologicznego.

Polski Bank Komórek Macierzystych próbuje walczyć z takimi doniesieniami, odnosząc się do medycznych faktów, wypowiedzi lekarzy zajmujących się przeszczepieniami. Sugerowanie, że bankowanie krwi pępowinowej jest niewłaściwe w przypadku zabezpieczania zdrowia dziecka jest nieodpowiedzialne i zwyczajnie nieprawdziwe, czego dowodzą przykłady historii pacjentów, którym komórki macierzyste z krwi pępowinowej uratowały życie. Czy może być lepszy dowód, większa wartość, niż ludzkie życie? Bankowanie krwi pępowinowej dla celów rodzinnych ma swoje korzyści i ma ograniczenia. Nie jest lekiem na wszystko, ale w wielu przypadkach okazuje się jedynym lekarstwem.

Nie będę w tym artykule odnosiła się do wszystkich zastrzeżeń, które pojawiły się w Internecie, pokażę tylko kilka przykładów, aby przybliżyć szkodliwość tak zwanych „fake news”, powielania bez zastanowienia i bez poparcia nieprawdziwych tez i tworzenie chaosu informacyjnego.  

  • Konieczność zbyt wczesnego odpępnienia dziecka ze względu na bankowanie krwi pępowinowej. To kolejny mit, który pokutuje w Internecie. Zgodnie z medycznymi standardami w Polsce odcina się pępowinę nie wcześniej niż minutę po urodzeniu dziecka, to wystarczy, aby pozyskać krew pępowinową. Zalecenia WHO mówią o odpępnianiu po 3 minutach ze względu na profilaktykę anemii ale ten problem nie dotyczy Polski, a krajów trzeciego świata.

 

  • Niska liczba podań przechowywanych komórek macierzystych. Na całym świecie wykonano około 60 000 przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej, a liczba ta stale rośnie. Dotychczas PBKM wydał krwiotwórcze komórki macierzyste do zastosowania u około 200 pacjentów. 200 osób, ich zdrowie, życie, marzenia, przyszłość to mało? Pewnie w teorii tak, ale nie jeśli dotyczy to naszego dziecka, prawda?

 

  • Oskarżenie o ,,żerowanie’’ na emocjach przyszłych rodziców. Usługa bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej połączona jest z emocjami przyszłych rodziców dziecka. W końcu ciąża, narodziny dziecka, rozważania o jego zdrowiu i przyszłości wiążą się z ogromnymi emocjami. Każda decyzja rodziców może mieć wpływ na przyszłość dziecka, a krótki czas bezpośrednio po porodzie jest jedyną okazją na pozyskanie krwi pępowinowej i znajdujących się w niej komórek macierzystych. Ciąża, poród, nowe życie – to wszystko są ogromne emocje i nie da się tego oddzielić.

Zachęcam to przeczytania oświadczenia Polskiego Banku Komórek Macierzystych, bo bazuje na faktach i wiedzy medycznej, nie na domysłach, bezpodstawnych oskarżeniach i mitach. Oświadczenie znajdziesz tutaj: https://www.pbkm.pl/o-nas/zapytania-ofertowe/2022/stanowisko-pbkm

Na świecie jest wielu pacjentów, którzy żyją dzięki przeszczepieniu lub podaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej lub innego źródła (szpik, afereza). Fakt ten jest wygodnie pomijany przez oponentów. Nikt nie twierdzi, że komórki macierzyste są lekiem na wszystko. Natomiast jeżeli można być przygotowanym i mieć dodatkową szansę na uratowanie życia lub zdrowia, to warto z niej skorzystać. To Ty podejmujesz decyzje. Gdybać możemy wszyscy, to proste, kiedy temat nas nie dotyczy. Ja wiem, że gdy na szali stanie zdrowie mojego dziecka, zrobię wszystko. Dosłownie – zapukam do każdych drzwi, nie zawaham się użyć każdej dostępnej metody, która dałaby choć cień szansy. Jestem pewna, że Ty również.

Wpis powstał przy współpracy z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, a zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum autorki. Więcej informacji o bankowaniu krwi pępowinowej tutaj: https://www.pbkm.pl/oferta-ulotka-kompendium-wiedzy