Wielkanoc – marzenia a rzeczywistość.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, już w sobotę przyjdzie czas świętować. Trwają gorączkowe przygotowania, w głowie rodzą się pomysły na to, jak spędzić ten miły czas. Święta jednak nie zawsze przebiegają zgodnie ze scenariuszem w Twojej głowie.

Gotowanie

Marzenia: Upieczesz, ugotujesz, wszystko sama, pyszne i świeże. Najpierw dwa tygodnie przed Świętami przejrzysz przepisy, na tydzień przed zrobisz listę zakupową, trzy dni przed objedziesz 3 różne supermarkety, a potem modne delikatesy, żeby dostać wszystko to, co było Ci potrzebne. Dwa kolejne dni spędzisz w kuchni piekąc mazurki, szynki i produkując pyszności.

Rzeczywistość: Na gotowanie zostanie Ci czas od północy w czwartek i w piątek. Jak już położysz dzieci spać i ogarniesz chałupę. Mazurek wygląda na mega skomplikowany, a ten z pobliskiej cukierni zachwalają sąsiadki, więc w końcu zamówisz i Ty. Zrobisz dwie ulubione sałatki, a resztę potraw porozdzielasz po rodzinie, w końcu to wspólne świętowanie i nie chodzi w nim tylko o jedzenie, prawda?

Sprzątanie

Marzenia: Idzie wiosna, trzeba dom odgruzować, posprzątać, wyrzucić stare graty. Cieszysz się, że sobie porządek zrobisz, zrobi się przestrzennie.

Rzeczywistość: Każdego wieczora o 22 otwierasz szafę w pokoju dzieci od której postanowiłaś zacząć porządki. Zamiast wywalać, z przerażeniem stwierdzasz, że dzieci wyrosły ze wszystkich ciuchów i pewnie na Wielkanoc nie będą się miały w co ubrać, rzucasz więc porządki i pędzisz na zakupy.

Dekoracje

Marzenia: Marzy Ci się, aby pięknie ubrać stół. Gdzieniegdzie powtykać gałązki bukszpanu, w wazonie bazie, żonkile, tulipany. Serwetki, zastawa – w tym roku może pastelowe?

Rzeczywistość: Bazie przetrwają w wazonie 30 minut. Po tym czasie wszystkie pąki wylądują w wielkiej kałuży na ziemi, w wazonie zostaną tylko gołe gałęzie, niektóre pąki zostaną też zjedzone – dzieci muszą spróbować, czy to włochate, miłe w dotyku i przyjazne wyglądem też czasem nie jest smaczne. Dwójka z trójki powie fe, trzecie nie ma zdania.

Wielkanocne śniadanie

Marzenia: Siądziecie wszyscy przy stole z białym obrusem. Podzielicie się jajkiem, a potem w spokoju zjecie odświętne śniadanie.

Rzeczywistość: Wszystkie jajka w 5 minut mają popękane skorupki, ale nikt jajka jeść nie chce. Chcą za to tosta z miodem, czyli tak jak w każdy inny dzień.

Polowanie na jajka

Marzenia: Ukryjesz w kilku miejscach w domu i ogródku czekoladowe jajka, wręczysz dzieciom piękne koszyczki a potem wspólnie poszukacie jajek.

Rzeczywistość: Jajka z ogródka rozgrzebie kot sąsiadów, czekolady nie lubi ale bardzo frapuje go złotko. Zamiast się rozdzielić, dzieci będą szukać wspólnie, w kupie, w jednym miejscu. Dojdzie do kłótni i szamotaniny. Każde odnalezione jajko będzie zjedzone na pniu w obawie, aby nie zeżarło go rodzeństwo. Dzieci po zabawie będzie trzeba włożyć do wanny.

Odpoczynek

Marzenia: Wyśpisz się, przeczytasz gazetę, może nawet jakiś film w telewizji zobaczysz, a już na pewno strzelisz sobie drzemkę.

Rzeczywistość: Dzieci, mające wbudowany weekendowy radar, budzą się w Wielkanoc o 5:45, obwieszczając koniec spania. W chwili, kiedy dzieci grzecznie się bawią, wyciągasz sobie spokojnie nieprzeczytany jeszcze styczniowy Twój Styl, siadasz cichutko, żeby nikomu nie rzucać się w oczy. Jest tak pięknie, otwierasz na pierwszej stronie…aż tu nagle 18 kilo żywej wagi gramoli się na Twoje kolana z Królewną Śnieżką pod pachą i oznajmia “Mamusiu CYTAMY!”.

Zmęczona jedzeniem idziesz na małą drzemkę. Po kolei każde dziecko zagląda do sypialni i donośnym głosem informuje resztę domowników siedzących poziom niżej: “Mama jeszcze śpi”!!!!!!!!

Telewizora w Święta nie włączasz. Jak tylko włączysz na kilka minut dzieci rozpoczynają głośna i burzliwą licytacje kto będzie co oglądał. Na myśl o oglądaniu 384 raz Krainy Lodu masz ochotę telewizor już teraz spakować na Szlachetna Paczkę.

Pogoda

Marzenia: Będzie prawdziwa wiosna: ciepło, słonecznie, będą ptaszki śpiewały, a na grządkach wyrosną hiacynty. Kawkę w Lany Poniedziałek wypijesz na ogródku.

Rzeczywistość: Piździ, w nocy przymrozek, w dzień 5 stopni. Pada deszcz ze śniegiem. Zawijasz dzieci w puchówki, podkręcasz ogrzewanie, a wieczorkami popijasz grzane wino przed kominikiem.

A tak na poważnie. Wrzuć trochę na luz. Wielkanoc nie powinna być tylko czasem, który spędzisz podpierając się nosem z mopem w ręce czy zasypiając nad mieleniem mięsa na pasztet. Przecież to nie o to chodzi, włącz dzieci do Świątecznych przygotowywań, malujcie razem pisanki,  niech nawet będzie krzywo! Spędź trochę czasu z tymi, których kochasz, aby duch Wielkanocnej odnowy zagościł i w Waszej rodzinie.

Wesołych Świąt!

Pierwsza Wielkanoc El Trojacco, AD 2012.

IMG_9754 IMG_9734 IMG_9719IMG_9716IMG_9789IMG_9712IMG_9750

Nieźle się napracowałam, żeby napisać dla Ciebie ten post, uff. Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:i

    • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
    • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
    • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym.
    • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz fotek moich dzieciaków znajdziesz całą masę zdjęć żarcia i butów!