Niepłodność zabrała mi kilka lat życia.

Mam piękną rodzinę. Trójkę zdrowych dzieci. Wyszłam za mąż z miłości. Jestem szczęściarą. Ale nie zawsze tak było. Niepłodność zabrała mi kilka lat tego pięknego życia. I czasami przypomina mi się ten koszmar, który przeszliśmy.

W sumie nigdy nie zastanawiałam się nad moim wiekiem, porządkiem życia czy tym, co akurat powinnam. Przypadkowo zdarzyło się jednak tak, że najpierw skończyłam studia, potem znalazłam pracę, od razu dobrą, od razu wróżącą wielką karierę, potem wyszłam za mąż, pojeździłam po świecie i w końcu, po wielu latach, urodziłam dzieci, jak szaleć to szaleć, więc na raz trójkę. Oczywiście dopiero po latach mogę tak napisać i to tak ładnie podsumowane brzmi, a przecież za tym pasmem sukcesów i życia po kolei, stoją dramaty, trudne decyzje, stres i kręte losy.

Bo kiedy chciałam na przykład zajść w ciążę, to się okazało, że to się nie dzieje na pstryknięcie palców. To nie będzie miało u mnie nic wspólnego z elementem zaskoczenia. To nie będzie niespodzianka. To dla nas był proces. Długi, kosztowny i wykańczający zdrowie psychiczne i fizyczne. Zegar już nie tykał, a bił jak Dzwon Zygmunta, przecież byłam już po 30-tce. I ciągle, z tyłu głowy pojawiała się paraliżująca mnie myśl, że może nigdy się nie uda i nigdy nie będę mamą.

Nie chcę zbytnio wchodzić w szczegóły, bo każdy przypadek jest inny i dokładne opisywanie mojego nie ma za bardzo sensu. Chcę jednak dać trochę wsparcia i dobrego słowa tym, którzy pozostali z tym tematem i nie wiedzą co dalej.

Temat niepłodności boli. Nadal uważany jest za wstydliwy i świadczący o naszej nieudolności i winie. Nic bardziej nie drażni niż pytania o to, kiedy dzidziuś, czy pokazać Wam jak to się robi i posyłanie Was na urlop. W desperackich próbach posiadania potomstwa te słowa ranią bardzo głęboko. Znienawidziłam koleżanki, które naokoło mnie zachodziły w nieplanowane ciąże, a mnie ciągle się to nie udawało, choć całe swoje życie podporządkowałam cyklowi i monitorowaniu owulacji.

Niepłodność bywa trudnym tematem dla par. Kiedyś zgodne, bywa, że nie potrafią znaleźć porozumienia. On chciałby jeszcze czekać, przecież dzieci rodzą się z miłości a nie z probówki, ona czuje, że czas nieubłaganie pędzi. Ona gotowa jest szukać metod i przyczyn, on się boi. To oczywiście wielki skrót myślowy. Panika, niepewność, strach, decyzje, to czynniki, które trzęsą posady każdego związku w tak trudnym okresie. My przetrwaliśmy ten trudny czas, który paradoksalnie jeszcze bardziej scalił nasz związek, nie wszyscy jednak mają to szczęście, znam co najmniej trzy pary, u których problem niepłodności spowodował rozpad związku.

Niepłodność kosztuje. Wizyty u specjalistów, badania, zabiegi diagnostyczne, leki hormonalne. To ogromne koszty, które często ciągną się latami. Wiele par staje przed koniecznością kredytu, który pomoże im spełnić marzenie o rodzinie.

Ciężko znaleźć lekarza, który spojrzy na nas holistycznie. Problem niepłodności często jest w głowie, bywa, że jest konsekwencją naszej medycznej historii sprzed lat, leczenia, choroby, stresu. Niepłodność jest jedną z dolegliwości cywilizacyjnych, która coraz częściej nam towarzyszy. Przez zupełne nieprzygotowanie, totalną niewiedzę i temat, na który głośno się nie rozmawia, przewinęłam się przez dwa lata starań przez siedem różnych klinik. I tylko w jednej czułam się bezpieczna i spokojna. Trafienie na dobrego lekarza graniczy z cudem, trafienie na dobrego lekarza zajmującego się niepłodnością – podwójnym.

Ten temat rodzi dużo pytań, na które często nie ma odpowiedzi od razu. To dlatego potrzebny jest lekarz, który zawsze służy informacją. Dzwoniłam do kliniki, do której ostatecznie się udałam, z basenu w południowej Francji. Byłam w rozpaczy, bo znowu pojawił się okres, nie potrafiłam cieszyć się wakacjami, bez kojącej rozmowy z lekarzem.

Po długich, a ciężkich, trafiłam do kliniki Bocian, więcej tu: https://klinikabocian.pl/ 11 lat temu, kiedy ja walczyłam z tematem niepłodności, klinika Bocian była tylko w Białymstoku. Dla mnie była to za każdym razem przeprawa przez całą Polskę i mini wakacje (w było, nie było cudnym Białymstoku). Dziś klinika Bocian ma swoje oddziały w Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i dwa w Warszawie i jest wiodącym ośrodkiem leczenia niepłodności w Polsce.

Gdybym miała okazję powiedzieć coś sobie sprzed lat, byłaby to porada o wcześniejszej diagnostyce. Wielu problemów, które ostatecznie miałam z zajściem w ciążę, można było uniknąć, gdybym wcześniej zgłosiła się do lekarza. Mogłabym wtedy na spokojnie poszukać najlepszej kliniki i poddawać się badaniom, bez stresu, paniki i noża na gardle.

Tyle się teraz mówi o zdrowym stylu życia, o badaniach profilaktycznych i dbaniu o siebie, a wciąż za mało wspomina się o profilaktyce płodności, o której też powinniśmy pamiętać w kontekście szeroko pojętego zdrowia i planowania przyszłości. Na płodność wpływa mnóstwo czynników, na przykład dieta, ilość snu, czy poziom stresu. Wszystkie te elementy można odpowiednio wcześnie wyregulować, aby oszczędzić sobie trudnych przeżyć w przyszłości. Badania płodności wcale nie dotyczą tylko osób, które zaczęły już starania o dziecko, można przecież wykonać je wcześniej.

Niepłodność jest coraz częstszym problemem zdrowotnym Polaków. Nie powinien być to temat kojarzony ze wstydem, to choroba społeczna, która w zbliżonym stopniu dotyka i mężczyzn i kobiety. Są takie miejsca, jak klinika Bocian, które obok najlepszych specjalistów oferują poczucie bezpieczeństwa, dostęp do informacji i profesjonalną opiekę. Bo niepłodność to nie jest niczyja wina. Niepłodność „sama nie minie”. Niepłodność to nie jest problem kobiety. Niepłodność to nie powód do wstydu. Masz prawo szukać lekarza, który potraktuje Cię z szacunkiem, będzie dostępny i empatyczny.

Pierwsza wizyta w klinice Bocian wykracza poza ramy regularnej wizyty u ginekologa. To konsultacja ze specjalistą, zalecenie diagnostyki i ocena stanu płodności. Kliniki Bocian są wyposażone w nowoczesne laboratoria, wszystkie badania wykonuje się na miejscu, wyniki dostępne są w ciągu kilku godzin. To niesamowita wygoda i oszczędność czasu. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad z obojgiem partnerów, wykonuje USG pod kątem oceny stanu narządów rodnych kobiety, zaleca szereg badań hormonalnych. W tym czasie mężczyzna może wykonać badanie nasienia, w specjalnie przygotowanych, komfortowych warunkach. W obecnych czasach, biorąc pod uwagę jak wiele czynników środowiskowych ma wpływ na jakość nasienia, każdy mężczyzna, nie tylko będący w związku i planujący rodzinę, powinien wykonać.

Zdobyłam dla Was specjalny kod na pierwszą wizytę w Bocianie. Na hasło Dagmara dostaniecie 20% zniżki na pierwszą wizytę: https://klinikabocian.pl/umow-wizyte

Dzięki tej klinice jestem mamą. Nie tylko ja, bo kilka moich bliskich znajomych, którym poleciłam klinikę, również. Do końca życia i jeden dzień dłużej będziemy im wdzięczni.

Wierzę, że dzięki takim wpisom ktoś też spełni swoje marzenia o zostaniu rodzicem. Mam nadzieję, że przejdzie trochę mniej wyboistą drogę, niż my.

Wizytę umówisz tutaj: https://klinikabocian.pl/umow-wizyte

Więcej o klinice przeczytasz tu: https://klinikabocian.pl/

Skuteczność: https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/skutecznosc

Materiały: https://klinikabocian.pl/wiedza

Świetny kanał youtube kliniki Bocian: https://www.youtube.com/channel/UCbZjHdhRoOsIWOnTxzjgOFg

Wpis powstał przy współpracy z kliniką Bocian w ramach kampanii mającej na celu oswajanie z pojęciem diagnostyki płodności i budowanie świadomości na temat dostępnych metod diagnostyki.