Dziecko to nie gadżet, który każdy musi mieć.

3 rano. Gdzieś, jakby w innej rzeczywistości, słyszę kroki. Ktoś wchodzi do łazienki, świeci za mocne, jak na tę porę, światło. Odpływam. Możliwe, że za minutę, możliwe, że za dwie godziny, budzi mnie odkręcana woda, myte, bardzo dokładnie, jak na tę porę, ręce. Odgłosy milkną. Odpływam.

Matki już tak mają, nawet przez sen i zupełnie nieświadomie, liczą dobrostan. Każda czynność musi się zakończyć, więc czuwają, całe życie w gotowości, bo pomiędzy niezakończoną czynnością możliwe, że ktoś, gdzieś, kiedyś, potrzebuje pomocy. Czekają, całe życie, aż padnie w końcu “mamo”. 

Przez sen czuję, że ktoś stoi koło mojego łóżka. Sto trzydzieści dwa centymetry osobistego synka. Mechanicznie robię miejsce, chętnie korzysta. Jestem zaspana, książka, którą czytałam do snu tak mnie wciągnęła, że niedawno skończyłam, a przecież za dwie godziny wstaję. Nie ma dziś szans na wycieczki do małego łóżeczka i negocjacje o miejsce spania. Bezgłośnie zapraszam, więc wskakuje bez namawiania. Chichocze, jakby udał mu się jakiś psikus. Zakrywa się kołdrą, zamaszyście, jakby chciał przypieczętować dzisiejszą wyjątkową ugodę.

I wtedy słyszę, jak na podłogę spada mój ukochany kubek. Słyszę, jak niefortunnie upada na kant przedłużacza, wydając ostatnie tchnienie ubitej porcelany. Słyszę, jak resztki niedopitej, zielonej herbaty, wsiąkają w strony książki, dobrej książki, przez którą zarwałam noc. Natychmiast się budzę. Ukochany kubek, zapaprana książka, oblany dywan.

Kilka lat wstecz na pewno bym się wściekła, szukała winnego. Teraz notuję w głowie, że radar się obniżył, chyba przez późną, nocną porę. Niedopita herbata? Przy łóżku, do którego zdarzają się w nocy pielgrzymki małych ludzi? Książka rzucona byle gdzie? Moje niedopatrzenia, ups. Ratuję książkę, na plamę z herbaty rzucam trochę papieru toaletowego, pomartwię się tym jutro, zbieram szczątki kubka, żeby nie były niebezpieczną pułapką. Przykrywam synka, zasypiam spokojnie. 

Ale zasnąć nie mogę. Pojawia się myśl, która z tej aferki z rozlaną herbatą staje się dla mnie metaforą macierzyństwa. Możesz na wiele rzeczy się przygotować, zabezpieczyć, ale wszystkiego nie przewidzisz. Musisz liczyć się z tym, że niektóre rzeczy zostaną zniszczone, zostaną Ci odebrane. Musisz przyjąć ze spokojem i dojrzałością to, że wszystko się zmieni.

Jesteśmy nowoczesnymi, wolnymi kobietami. Możemy zmieniać świat, obejmować stanowiska dotychczas zarezerwowane dla mężczyzn, możemy żyć po swojemu, wybierając niestandardowy, szalony styl życia. Dlaczego więc nadal tak wiele z nas decyduje się na macierzyństwo, choć ewidentnie nie jest nam ono pisane?

Dziecko to nie jest dla mnie gadżet, który każdy musi mieć. Dziecko to nie jest punkt do odhaczenia na liście życiowych osiągnięć. Dziecko to nie jest klej, który zwiąże nieudany związek. Dziecko to nie jest projekt, który wciśniesz na środę, pomiędzy 16 a 18, kiedy akurat będzie Ci pasowało.

Dziecko to ktoś, kogo powołujesz do swojego życia. Zapraszając je, robisz mu miejsce, siebie na zawsze, mimo najszerszych chęci i umiejętności logistycznych, plasując na gorszych pozycjach.

Oczywiście, że nie musisz ze wszystkiego rezygnować. Oczywiście, że nie musisz zapominać o sobie. Oczywiście, że musisz mieć swój świat, swoje hobby, pracę, czas bez dzieci, pieniądze, które wydasz na siebie. Nie musisz się poświęcać. Absolutnie nie!

Ale jeśli nie pogodzisz się z myślą, że odkąd masz dziecko, wszystko się zmieni, masz lekko mówiąc, pecha. Czeka Cię bardzo długa i strasznie trudna walka z wiatrakami i nieustanne rozdarcie. Rozdarcie między życiem, które kiedyś miałaś, a tym, którym teraz, nie całkiem z wyboru czasami, musisz się cieszyć. Matką się nie bywa. Matką się jest do ostatniego oddechu. Z perspektywy czasu większość matek żałuje czasu, którego nie spędziła z dzieckiem, niż tego, w trakcie którego od niego uciekła. 

Jeśli nie pogodzisz się z myślą, że najpierw swoje ciało, potem życie, czas i wszystko, co masz, będziesz odtąd dzielić, jeśli nie pogodzisz się z myślą, że ta herbata Ci się rozleje niejeden raz, stłucze Ci się ukochany kubek, książka się pomnie i pobrudzi, włosów nie zdążysz byle kiedy umyć, a życiowe plany będziesz czasami dostosowywać do drzemek i pór karmienia, może lepiej kupić sobie drogą torebkę, zamiast dziecka, które niczego nie potrzebuje, oprócz jednej rzeczy – Ciebie.

I to siebie oddanie bez żalu, to jak kolejna z życiowych tajemnic. Jeśli Cię nie boli i Cię nie uwiera – wygrałaś.

Nieźle się napracowałam, żeby napisać dla Ciebie ten post, uff. Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym.
 • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
 • Nie masz na nic czasu, w szczególności dla siebie? Kup moje autorskie produkty, które pomogą w ogarnianiu rzeczywistości. Stworzone przez matkę trojaczków – to działa! SKLEP.
 • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
 • Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę dostaniesz info o nowościach i będziesz zawsze na bieżąco.
 • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz fotek moich dzieciaków znajdziesz całą masę zdjęć żarcia i plaży.
Buying and selling domains by experts | Hire a broker today! | Sedo

Brokerage Service

Our professionals buy or sell domains on your behalf.

Whether we're buying your ideal domain or selling your premium domains for the best prices, our experienced team of brokers is there for you – dedicated, trustworthy and discrete.

Hire a broker today

For Buyers
Brokerage Service

We acquire your perfect domain

Are you not able to find your desired domain on our marketplace? Or would you simply like to save the time and hassle by having our brokers negotiate for you? Our experts will contact the owner on your behalf and handle all of the necessary negotiations.

Just let us know which domain you are interested in and entrust our brokers with the negotiations. We will assign you a personal domain broker who will initiate negotiations with the owner on your behalf. You as the customer remain discreetly in the background. Guaranteed!
 

 • Domains à la Carte: our experts will acquire your domain,
  even if it isn't for sale at Sedo
 • Individual support: your personal domain broker will advise and consult with you before initiating and solidifying negotiations with the owner on your behalf
 • Guaranteed discretion: customers remain anonymous during negotiations
 • Free Transfer Services included
For Sellers
Domain Marketing

Highest prices for premium domains

Are you the owner of a high-quality domain? Our experts will help you to approach the right buyers – and obtain the best possible selling price for your domain.

Since 1999, our domain brokerage team has completed some of the most chart topping and expensive sales in the industry: Sex.com for 13 m $, dudu.com for 1 m $, kaffee.de for 100 000 €, and many many more. We will assign you a personal domain broker who will initiate negotiations with potential buyers on your behalf. Customers always remain confidential. Guaranteed!
 

 • No upfront costs – You will  only be charged if your domain is sold
 • Guaranteed discretion: Customers remain anonymous during the negotiations
 • Free Transfer Services included
   

Get the domain you really want!

Sell your Top Domain through our brokers

Our Minimum Requirement for Domain Marketing

Your domain consists of no more than two descriptive words.

You agree to an exclusive marketing agreement.

You notify us of any ongoing correspondence and offers already received from interested parties.

Domains with spelling and typographic errors will not be accepted.

You provide us with traffic statistics for the past 12 months.

Premium Domains from our Brokers

A premium domain can help your business establish a strong brand, attract more traffic, and improve your search engine rankings, while potentially reducing your advertising spend. Unlock the power of a premium domain and elevate your brand today.

 

Get your premium domain now

What Sedo can do for you

Domain Appraisal

Our experts will create an individual appraisal of your domain's value.

Domain Promotion

Increased exposure and sales through more than 650 Sedo partners worldwide.

Domain Transfer

Secure transfer transactions even when agreements are reached outside of our marketplace.

Domain Parking

Parked domains receive twice as many bids as unparked domains