Urodziny dla dziecka.
Każdego roku, kiedy pół godziny przed ogromną imprezą z okazji urodzin moich dzieciaków, padam kolokwialnie na pysk, obiecuję sobie, że nigdy więcej! Ale już w trakcie imprezy wiem, że na pewno za rok też ją zorganizuję i że postaram się, żeby była jeszcze lepsza.
Dzień urodzin moich dzieci był dla nas największą radością i tak też chcemy go celebrować. Raz w roku zapraszam całą rodzinę, przyjaciół i kilku najbliższych znajomych z dzieciakami i urządzamy wielkie dla nas Święto. Wiem, że niektórzy jak tylko myślą o logistyce takiego przedsięwzięcia, dostają białej gorączki, więc zanim przejdziesz do fotek z naszej niezapomnianej imprezy, przeczytaj sobie krótki przewodnik, może pomoże i Tobie zorganizować urodziny dla dziecka.
1. Miejsce.
Ten punkt jest całkowicie uzależniony od Twojej wyobraźni (i trochę pory roku, niestety). Urodziny dla dziecka można zrobić wszędzie – na działce, w domu, w mieszkaniu, w parku, w zoo, na zamkniętym placu zabaw. Wybierz miejsce i sprawdź go pod kątem swoich oczekiwań – ile zmieści osób, czy jest przygotowane na zmienną pogodę, za jaką usługę zapłacisz, co jest wliczone w cenę, czy możesz przynieść swoje picie, jedzenie i tort? Jakie są rozrywki dla dzieci. No i oczywiście ile osób możesz zaprosić.
2. Data imprezy.
Wybierając datę urodzin zastanów się czy będzie pasowała Twoim gościom. Nie chcesz przecież, żeby się okazało, że Chrzestna Matka Twojego maluszka odpoczywa akurat w tym terminie pod palemką w Egipcie, a dziadkowie są w sanatorium w Ciechocinku.
Jak tylko wybierzesz datę, wyślij do zaproszonych osób informację, że w ten dzień odbędą się urodziny. Sama nie bawię się w zaproszenia, zapraszam raczej osobiście, wysyłam maila lub tworzę wydarzenie na Facebooku, ale jeśli masz czas i ochotę, można je wysłać. Im wcześniej, tym lepiej.
3. Motyw przewodni.
Urodziny dla dziecka są najfajniejsze, kiedy trzymają się jakiegoś tematu. Co jest ulubioną postacią Twojego dziecka? A może ma ukochaną przytulankę? Motyw nasuwa pomysły na ozdoby, przekąski i zabawy dla dzieci, jest więc dużym ułatwieniem. Największy wybór najtańszych ozdób znajdziesz w Internecie, więc dobrze jest poszukać wcześniej, dając sobie czas na przesyłkę.
Na pierwsze urodziny robiliśmy imprezę u żółtej kaczuszki – dzieciaki uwielbiały się z nimi kąpać, więc wydawało mi się to fajnym pomysłem, upiekłam ciasteczka w kształcie kaczek, porozstawiałam po domu żółte kaczuszki, tort miał kształt wanny w której pływały kaczki, itp. Na drugie urodziny motywem było zoo (tym razem każde dziecko dostało swój tort – zebrę, małpkę i lwa, były babeczki z motywami zwierzęcymi, na twarzach malowane zwierzęta, itp), a na trzecie Świnka Peppa (jeden tort, mnóstwo dekoracji w kształcie Peppy i George’a).
W poprzednich latach dzieci były zgodne co do ulubionego bohatera, więc miałam ułatwione zadanie. W tym roku niestety już nie miałam tyle szczęścia. Domi zażyczył sobie auta, Nina Barbie a Emma Little Pony. Ups.
4. Tort.
Dobre cukiernie mają napięte terminy, lepiej wcześniej zamówić, żeby mieć pewność, że tort będzie dokładnie taki, jak chcesz. Jeśli zdecydujesz się tort zrobić osobiście, warto wcześniej zrobić próbę i zanim upieczesz go na imprezę, wcześniej przygotuj go dla domowników. Będziesz wiedzieć ile potrzebujesz czasu, jakich błędów nie popełnić i najważniejsze – czy tort się uda i będzie smaczny.
W związku z moimi trzema motywami miałam przeróżne wizje. Najbardziej dziką była Barbie kierująca Zygzakiem – kabrioletem, z Kucykami Pony w roli pasażerów. Sama jak to powiedziałam na głos wybuchnęłam śmiechem. W końcu zdecydowaliśmy się pomieszać te trzy motywy szanując marzenie dzieci.
5. Zabawy.
Przygotuj 2- 3 zabawy dla dzieci, które wykorzystasz w trakcie imprezy. Poszukaj w Internecie, są miliony opcji, dopasuj taką, która sprawdzi się w Twoich warunkach. W lecie nie polecam malowania twarzy, zajmuje to bardzo dużo czasu, a po 10 minutach w upale dzieci wyglądają upiornie. Niestety muszę się przyznać, że ostatnie trzy lata na każde urodziny zatrudniałam animatorkę, która pomagała w zorganizowaniu czasu dla dzieci. Przez te dwie godziny jako gospodarze mogliśmy skupić się na dorosłych gościach. Wszyscy są zadowoleni z takiego rozwiązania.
Hitem naszej imprezy okazał się basen, do którego prosto ze zjeżdżalni wpadały roześmiane dzieciaki. Taki prosty trik a tyle szczęścia.
6. Menu.
Największą frajdę sprawia mi przygotowywanie przekąsek dla dzieci. Szukam inspiracji na coś zdrowego, pysznego i kolorowego w Internecie. Dla dorosłych stawiam w lecie na sałatki i grill. Tylko dlatego, że nasza impreza trwa cały dzień. W innym wypadku wystarczą przekąski dla dzieci, tort i kawa.
W tym roku biedronki, pingwinki i krokodyle pomogła mi przygotować przyjaciółka. Miałyśmy dużo zabawy z tymi zwierzakami!
7. Przygotowania.
Najlepiej przygotować listę rzeczy, które trzeba zrobić i przewidywany czas wykonania. To, co możesz, zrób wcześniej. Poproś o pomoc przyjaciółkę czy kuzynkę. U mnie przygotowania są dość skomplikowane, bo do całości rzeczy do zrobienia dochodzi zajmowanie się trójką maksymalnie podekscytowanych dzieci. Zazwyczaj więc mąż zabiera gdzieś dzieciaki i wraca przed samym początkiem przyjęcia. Ich miny na widok dekoracji są dla mnie najpiękniejszym prezentem.
8. Pamiątki.
Nie zapomnij zrobić dziecku kilku pamiątkowych zdjęć. W tym roku zrobiliśmy dla dzieci tablice ze szczegółami z ich życia, włącznie z wagą, wzrostem i ulubionym jedzeniem. Mieliśmy dużo radości tworząc te wpisy, mam nadzieję, że dzieci będą miały taką samą radość czytając je po latach.
Razem z wybiciem godziny 0 ciesz się bliskimi i swoim dzieckiem, wszystkie niedoskonałości naprawisz uśmiechem, w końcu to impreza dla samych swoich i najważniejsze, żeby Twoje dziecko zapamiętało ten dzień jako wyjątkowy. Patrząc na moich gości, raz w roku spotykających się w takim składzie, cieszyłam się cały dzień z tego, że jesteśmy wszyscy w komplecie, w dobrym zdrowiu, w rewelacyjnych humorach, niektórzy z powiększającymi się rodzinami. Jak za dawnych, dziecięcych lat laliśmy się woda z pistoletu. Dla tego widoku warto było zarwać kilka nocy.