Badania genetyczne – po co, za ile, gdzie?

Badania genetyczne, temat rzeka. Po co, za ile, gdzie? Kiedy jakiś czas temu pokazałam na Instagramie, że robię dzieciom badania genetyczne, zalała mnie masa pytań. Najczęściej pojawiało się pytanie o cenę. O jak bardzo mnie to nie dziwi. Chciałam takie badania zrobić dzieciom już dawno, niestety w Australii koszt badań był astronomiczny i jak wszystko, wymagał kilku wizyt u lekarzy – najpierw u lekarza rodzinnego, a potem u specjalistów.

Na szczęście nie zawsze tak musi to wyglądać, a sam proces może okazać się dziecinnie prosty. Otóż badania genetyczne zrobiłam całej trójce moich dzieci nie wychodząc z domu i w przyzwoitej cenie.

Kolejne pytanie, które często się pojawiało to po co. Po co robisz dzieciom te badania? Wiele chorób objawia się w sposób bardzo niestandardowy. Badania genetyczne pomagają we wczesnym zdiagnozowaniu wielu chorób, pomagają w potwierdzeniu objawów, szczególnie w przypadku dzieci, u których coś nas niepokoi, ale nie potrafimy znaleźć przyczyny dolegliwości, badania genetyczne mogą przynieść odpowiedź, a zarazem pomóc w ustaleniu toku leczenia i kolejnych kroków. Badania genetyczne wykrywają zmiany w DNA i umożliwiają uzyskanie ważnych informacji o zdrowiu człowieka.

Badania genetyczne mają szereg zalet. Przede wszystkim znacznie skracają czas diagnostyki, bo wynik badania otrzymujesz już po tygodniu. Są bezbolesne i nieinwazyjne, co szczególnie w przypadku dzieci ma ogromne znaczenie. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby je przeprowadzić, możesz być na przykład w ciąży. No i wystarczy, że wykonamy je raz w życiu, bo nasze DNA pozostaje takie samo. Pomagają wykryć ryzyko choroby lub predyspozycje do nieprawidłowego działania organizmu, co pozwala lekarzowi lepiej i skuteczniej zaplanować dalsze działania.

Z powodu wielu przesłanek, postanowiłam moim dzieciom zrobić badania genetyczne. Ale badania genetyczne powinno się wykonać nie tylko wtedy, kiedy coś nas niepokoi. Pozwalają na wykrycie zmian, jakie powstały w DNA, ich wyniki są źródłem bardzo cennych i szczegółowych informacji o stanie zdrowia człowieka i umożliwiają ocenę ryzyka wystąpienia różnych chorób. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie zapobiec ich pojawieniu. Jeżeli już zostaną wykryte, wczesna diagnoza zwiększa szanse na powodzenie w leczeniu. Są bardzo istotne, kiedy w naszej rodzinie jest historia choroby, która może być dziedziczna. Dzięki poznaniu wyników takiego badania można odpowiednio zmienić tryb życia i zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia objawów. Wiedząc, że jesteśmy genetycznie obciążeni możemy tak ukierunkować diagnostykę, by wykryć ryzyko choroby, i wprowadzić takie działania profilaktyczne które uchronią nas przed jej wystąpieniem, lub wyleczyć ją na wczesnym etapie rozwoju.

Okazuje się, że jest to bardzo szeroki temat, a na rynku istnieje mnóstwo firm, które wykonują takie badania. Ja zaufałam firmie https://geneme.eu Przekonało mnie kilka argumentów. Więc jeśli masz zamiar wykonać podobne badania, podpowiadam, na co zwrócić uwagę.

Wybór

Wśród badań genetycznych, które możesz łatwo i tanio wykonać w domu, jest ogromny wybór. Na stronie: https://geneme.eu/badania znajdziesz kompletną listę i opis każdego badania. Osobiście zaintrygowały mnie niektóre objawy badanych chorób, które wcale nie są oczywiste i w przypadku dzieci bardzo ciężko z czymś je połączyć. Na przykład nadpobudliwość może być objawem nietolerancji laktozy, a problemy ze snem mogą być objawem nadciśnienia. Ja tego nie wiedziałam.

Dla swoich dzieci wybrałam przede wszystkim nietolerancję laktozy, fruktozy i glutenu. Obok nietolerancji, wśród badań dla dzieci znajdziesz badanie alergii na orzeszki ziemne, metabolizm kwasu foliowego, stres, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, poziom cholesterolu, predyspozycje muzyczne, matematyczne i dysleksję.

Prostota

Na stronie wybierasz badanie lub badania, które chcesz wykonać. Można wybrać kilka badań jednocześnie. Czekasz na zestaw, po czym wykonujesz badanie. Jak najszybciej odeślij wymaz do laboratorium w załączonej kopercie (możesz wysłać go zwykłą pocztą lub nadać polecony – obie opcje są w cenie). Poczekaj na wiadomość, że Twój wynik jest już dostępny
(w wiadomości sms otrzymasz hasło do odbioru badania). Wejdź na stronę www.geneme.eu/raport i zaloguj się podając numer PESEL i hasło sms. Odbierz swój raport genetyczny. Jeśli istnieje taka konieczność, skonsultuj go z lekarzem.

Sposób pobrania materiału

Geneme przysłało mi do domu kurierem paczuszki z instrukcją obsługi i patyczkami do badań. Instrukcja była bardzo prosta i zrozumiała. Na następny dzień, zaraz po przebudzeniu, wykonaliśmy badanie. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezproblemowe. Ot, włożyłam dzieciom patyczki do buzi, posmyrałam po wnętrzu policzka i voila. Cały proces trwał może minutę.

Badania w kopercie odesłałam poleconym na wskazany adres. Za dokładnie tydzień czytałam juz raporty genetyczne moich dzieciaków. No chyba nie ma nic prostszego. Warto także pamiętać, że każde kolejne badanie w obrębie jednej wymazówki (czyli jednego pudełka) otrzymujesz za 50% ceny. Badanie możesz również komuś podarować, na przykład mamie. Możecie wspólnie je wykonać a potem odczytać wyniki, co na pewno dla starszej osoby będzie pomocne.

Przejrzystość

Od samego początku firma stawia na przejrzystość. Strona internetowa jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze. Opis i instrukcje są zrozumiałe. A sam raport napisany językiem, którego nie trzeba rozszyfrowywać przy pomocy słownika medycznego. Zerknij tutaj na przykładowy raport: https://geneme.eu/examplereport.pdf

I nie mówimy tutaj o czymś banalnym, a o badaniach genetycznych, które wcale takim prostym tematem nie są. Dla mnie to największy plus tej metody.

Dla nas był to duży krok na przód. Z raportów, które dostaliśmy, dowiedzieliśmy się kilku cennych informacji, które natychmiast skonsultowaliśmy z lekarzem, a on polecił nam kolejne kroki. Mam nadzieję, że w końcu dotarliśmy do odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Widzę światełko w tunelu. I czuję ulgę. Bo nie ma nic gorszego niż stan, w którym Twojemu dziecku coś dolega, Ty nie wiesz co, a kolejni lekarze rozkładają ręce. Mówią, że może samo przejdzie, a Ty wiesz, że nie przejdzie. To jest chyba właśnie ta matczyna intuicja. Znając dolegliwość, możemy chociaż probować z nią walczyć. W końcu mamy jakiś konkretny kierunek działania, a nie tylko gdybanie. Polecam bardzo. A jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, zadać jakieś konkretne pytania możecie napisać do: kontakt@geneme.eu

Tylko teraz na hasło „calareszta” macie na wszystkie badania 10% zniżki (kod działa do 14 marca). Powodzenia i dużo zdrowia! 

Wpis powstał przy współpracy z firmą geneme.eu. 

    • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym.
    • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
    • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
    • Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę dostaniesz info o nowościach i będziesz zawsze na bieżąco.
    • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz fotek moich dzieciaków znajdziesz całą masę zdjęć żarcia i plaży.