Aplikacje mobilne dla dzieci – czy wszystkie są stratą czasu?

Odkąd zamówiłam u Mikołaja tablety dla dzieci, przejrzałam wiele gier, programów i rozrywek dla najmłodszych. Można oszaleć, jakie jest zamieszanie, jaka sieczka króluje w propozycjach dla dzieci. I zupełnie nie wiadomo co wybrać. Tak, żeby dziecko było zadowolone, a rodzic nie musiał słuchać idiotycznych melodyjek i gier ocierających się o agresję czy wyśmiewanie, a niestety aplikacje mobilne dla dzieci zwykle takie są. 

MegaMisja z Psotnikiem, darmowa aplikacja stworzona przez Fundację Orange, jest odpowiedzią na te potrzeby. Sama się wciągnęłam i gram z dzieciakami, czasem pomogę rozszyfrować jakąś zagadkę, bawię się przy kąpaniu i głaskaniu Psotnika. Weszłam do świata, który fascynuje moje dzieciaki. Okazuje się, że mimo egzystencji w necie, wcale nie wiem wszystkiego. A już na pewno nie potrafiłabym w tak prosty i przystępny sposób opowiedzieć o tym dzieciom. Bez zbędnych słów, straszenia i w formie zabawy. Gra MegaMisja z Psotnikiem to rozwinięcie programu edukacyjnego MegaMisja, pierwszego w Polsce kompleksowego programu edukacji cyfrowej, skierowanego do świetlic szkolnych. Jego celem jest przygotowanie dzieci z klas 1-3 do bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych i wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych.

Od nowoczesnych technologii nie uciekniemy. Dzieci bardzo szybko się uczą, są ciekawe świata i wszystkich nowinek. To dlatego już kilkulatek potrafi obsłużyć smartfona, a zamiast tradycyjnych puzzli, dzieci układają je na tablecie. Nie jestem zwolennikiem przyklejania dzieci do ekranu, ale używane z umiarem narzędzia mogą edukować i pomagać w poznawaniu świata.

Aplikacja MegaMisja z Psotnikiem to gra edukacyjna, w której dzieci, podejmując kolejne zadania, zdobywają punkty, które potem wymieniają na nagrody. Przy realizacji zadań dzieci uczą się jak chronić swoją prywatność, jakie treści można publikować w sieci, jak tworzyć proste grafiki, dźwięki i filmy.

Powstała ona na bazie MegaMisji – programu adresowanego do dzieci z klas 1-3, który jest realizowany w polskich szkołach i służy podniesieniu wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli oraz uczniów. Nauczyciele mają dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne i ciekawe zajęcia dla dzieci, w szczególności kładące nacisk na bezpieczeństwo w sieci i poruszanie się po wirtualnym świecie bez obaw.

Bohaterem MegaMisji jest oczywiście Psotnik. Zadanie gracza to zadbanie o Psotnika i edukowanie go. Można kąpać, karmić (gracz ma do wyboru pokarmy „zdrowe” i śmieciowe, tych śmieciowych Psotnik nie tknie), urządzać mu gniazdko, ubierać. Psotnik żyje w wirtualnej rzeczywistości, w której można zabawiać go na przykład grami (odblokowują się kolejne, jeśli zdobędziemy odpowiednią ilość punktów za dobrze wykonane zadania). Gry rozwijają kompetencje dzieciaków, uczą logiki, kojarzenia, zręczności.

P1070390 P1070386 MegaMisjaP1070404

Psotnik jest fajnym, okrągłym stworkiem, którego dzieci szybko pokochają. Jest z jednej strony milutki i bezbronny, a z drugiej strony pełen emocji, energii i żądny wiedzy. Prawie jak dziecko! Moje sześciolatki przechodzą teraz taki etap, w którym pragną opiekować się kimś młodszym. Wykazują się cierpliwością i zabieganiem o względy maluszka. W tej roli Psotnik sprawdza się idealnie. Można się nim opiekować, a jednocześnie wspólnie zdobywać wiele pożytecznych umiejętności. Staje się nie tylko młodszym bratem, ale i fajnym kolegą. Mam poczucie, że czas, jaki moje dzieci spędzają na zabawie z Psotnikiem, nie jest jałowym gapieniem się w ekran. W ciągu ostatnich kilki tygodni, w czasie których testowaliśmy aplikację, moje dzieciaki nie tylko pokochały Psotnika, ale i zdobyły szereg nowych umiejętności. Oczywiście z pomocą mamy, która siedzi i czeka na swoją kolej gry. Takie zabawy z dziećmi to ja lubię. Psotnik ostatecznie mnie przekonał, że aplikacje mobilne dla dzieci mogą być fajne i mądre.  

 psotnik w roli gl zadania edu

Polecam nie tylko samą aplikację, program, ale i fundację, która pomoże nie tylko dzieciom, ale i nam, rodzicom.

Aplikacja dostępna jest tutaj:

iOS -> https://itunes.apple.com/pl/app/megamisja-z-psotnikiem/id1320472314?mt=8
Anroid -> https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.megamisja18.mobile

* Partnerem wpisu jest Fundacja Orange, która działa na rzecz cyfrowej edukacji dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Poprzez twórcze inicjatywy zachęcają młodych do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze, budowania społeczności przy wykorzystaniu nowych technologii. W ten sposób dzieci zyskują liczne kompetencje, w tym kompetencje cyfrowe, niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie XXI wieku. Fundacja wspiera szkoły, rodziców i całe społeczności z małych miast i wsi. Jej kluczowe programy to (między innymi): #SuperKoderzy – program dla uczniów z klas 4-6, oraz Pracownie Orange (w małych miastach do 40 tys. mieszkańców fundacja otwiera multimedialne świetlice dla wszystkich, od lutego będzie ich aż 100 w całym kraju).

Nieźle się napracowałam, żeby napisać dla Ciebie ten post, uff. Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

  • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
  • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym.
  • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz fotek moich dzieciaków znajdziesz całą masę zdjęć żarcia i butów!