Moda dla dzieci z szacunkiem dla planety. Owacje na stojąco poproszę!

Zanim napiszę o tej wspaniałej inicjatywie i modzie dla dzieci z szacunkiem do planety, od początku.

Nie twierdzę, że nie podobają mi się dziewczynki w płaszczykach, apaszkach i koralach. Nie twierdzę, że nie lubię dzieci w beżu, szarościach i czerni. Zerkam, podziwiam, ale bardziej jak zjawsko, niż coś, co chcę naśladować.

Lubię moje dzieciaki w modzie dla dzieci. Kolorowej, stylowej, optymistycznej, wygodnej. Lubię marki, które stawiają na indywidualizm, motywacyjne i inspirujące hasła i brak banałów. Lubię w końcu te, które podążają za światowymi trendami. Trendy towarzyszą mi od jakiegoś czasu głównie dwa: ekologia i ograniczanie konsumpcjonizmu, właściwe oba są ze sobą połączone, a może jedno wynika z drugiego?

Lubię kupować dzieciom rzeczy tanie, bo wtedy mi ich nie żal. Getry, skarpetki, piżamy to u nas raczej rzeczy, które kupuję nie przejmując się zupełnie jakością. Getry drą się w oczach, potrafią nie przeżyć jednego dnia w szkole, lub jednorazowego wyjścia na plac zabaw. Skarpetki często nie nadają się do prania, lepiej wyrzucić, niż marnować wodę, prąd i detergenty. No tak to bywa, jak się w skarpetkach lata za psem. Na ogródku. A w piżamach moje dzieci bywa, że jedzą kolację czy śniadanie, bawią się z psem na podłodze, a w lecie wspinają na płot. Nie inwestuję w te rzeczy, bo to zwykłe wyrzucanie kasy w błoto.

Lubię za to recycling ciuchów. Wszystkie rzeczy, z których wyrosną moje dzieci, a które są jeszcze w miarę w dobrym stanie, odsprzedaję mojej przyjaciółce. Korzystam często z ubrań po starszej kuzynce moich dzieciaków. Nina miała na przykład dwa sezony kompletny strój narciarski z drugiej ręki. Niestety, wiele ciuchów nie przeżywa starcia z moją kreatywną, ruchliwą gromadką. Proces usuwania plam, ciągłego prania, mechanicznego suszenia wielu kiepskim tkaninom nie służy.

Za to https://www.okaidi.pl/ są nie do zdarcia. Najnowsza kolekcja tej francuskiej marki to kolejny udany miks dbałości o planetę i pięknej, wesołej kolekcji dla dzieciaków. Uwielbiam, moje dzieci również. Trwałe, piękne rzeczy, w dodatku ceny idące w parze z jakością i kolekcja, która służy idei garderoby kapsułowej.

No i najważniejsze – kolekcja zrobiona została z materiałów przyjaznych planecie! Okaïdi i Obaïbi to marki zaangażowane społecznie i odpowiedzialne. Inspirując się 12 wartościami Powszechnej Deklaracji Praw Dziecka Okaïdi od 20 lat podejmuje inicjatywy zachęcające dzieci do aktywnego działania i osiągania szczęścia. Obaïbi powyższe wartości przybliża najmłodszym za pośrednictwem 12 zwierzątek Obaïbi. Bawiąc uczy, towarzysząc najmłodszym w procesie dorastania, edukacji i rozwoju.

„We Act For Kids”- „Działamy na rzecz dzieci” – takie motto przyświeca modowym działaniom OKAIDI-OBAIBI. Misją, jaką postawili sobie za cel założyciele marki i jednocześnie fundacji ID KIDS (www.idkids.community) jest pozostawienie naszej planety lepszym, dobrym miejscem dla dorastających pokoleń.

Firma angażuje się w wiele działań charytatywnych, wspiera między innymi Fundację „Dr Clown”, „Szlachetną Paczkę”, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie czy „Akademię Przyszłości”.

Począwszy od procesu produkcji, poprzez transport, a na ponownym przetworzeniu tkanin kończąc, marka OKAIDI stawia na redukcję śladu węglowego. Na czym polegają  te działania? Przede wszystkim na odpowiedzialnej produkcji, która zużywa mniej wody i chemikaliów, rezygnując przy tym z wykorzystania roślin GMO. Na transporcie, który znacznie ogranicza emisję dwutlenku węgla – łodzie zamiast samolotów (40 g CO2/km zamiast od 110 do 360) lub ciężarówki napędzane energią odnawialną. Redukcja i recycling opakowań przeznaczonych do transportu. Rezygnacja z toreb plastikowych. Akcja LOVE BAG – bezpieczna dla środowiska utylizacja starych tekstyliów przyniesionych przez klientów. Kształtowanie wśród najmłodszych świadomości ekologicznej poprzez komunikaty/nadruki z przekazem czy bezpłatną mobilną aplikację PLANET CHALLANGE, pełną edukacyjnych eko gier i quizów.

Wprowadzanie ekologicznych materiałów to przede wszystkim bawełna organiczna, czyli ekologiczna i hipoalergiczna bawełna z uprawy biologicznej produkowana jest bez GMO i wymaga mniej wody i pestycydów. To poliester z recyclingu (wypełnienie kurtek, spodenki kąpielowe): Powstaje z recyklingu butelek i plastiku, usuwając odpady ze środowiska i nadając im drugie życie. Do tej pory marce udało się w ten sposób (globalnie) usunąć ze środowiska naturalnego już 10 milionów plastikowych butelek i opakowań. Bawełna z recyclingu  – produkowane z bawełnianych odpadów, ubrania z bawełny z recyklingu pozwalają nadać tekstyliom nowe życie, zużywając jednocześnie mniej zasobów. Okaidi wspiera metodę waterless, czyli bez wody. Testując nowe techniki spierania – przy użyciu ozonu i lasera – czynią ogromny krok w kierunku bardziej odpowiedzialnego denimu. Na ten moment 57% jeansów OKAIDI składa się z materiałów przyjaznych dla środowiska. A to dopiero początek!

Okaidi ma piękny cel na 2025 rok: 100% materiałów ekologicznych. Popieram!

Do jednej z takich akcji chcę Was dzisiaj zachęcić – od 9 do 24 marca będzie można do sklepów Okaidi przynosić stare ubrania – dowolnej firmy. Za każdy element garderoby klient otrzymuje 5 zł rabatu na zakupy, przy czym jednorazowo w taki sposób spieniężyć może 5 artykułów (zyskać 25 zł).

Czy to nie doskonały pomysł? Niedawno z każdym z moich dzieci robiłam zakupy w Okaidi, I powiem tylko tyle, że kolekcja mega się podobała, więc wkrótce wracamy po więcej! Kocham zakupy na których można zaoszczędzić, a przy okazji nie zaszkodzić planecie. Same plusy.

Wpis powstał przy współpracy z marką https://www.okaidi.pl/