Szybki, tani, domowy sposób na biegunkę i wymioty. Dieta BRAT.

Czy znasz ten szybki, domowy sposób na biegunkę i wymioty? Dieta BRAT.

Sezon urlopowy właśnie się zaczyna. Moim problemem na urlopie jest zwykle jedzenie. Uwielbiam nowe smaki, owoce, uliczne stragany i kolorowe koktajle. Próbowanie jedzenia to dla mnie nieodłączny element udanego urlopu. Niestety, bywało, że te eksperymenty kończyły się niestrawnością, zatruciem, wymiotami lub biegunką, która nie omija też dzieci. Co robić, kiedy męczy Cię biegunka, a nie chcesz siebie i dzieci pakować lekami? Co zrobić, kiedy dziecko nie chce nic zjeść, bo boli go brzuch, a Ty nie chcesz dodatkowo podrażnić żołądka? Zastosuj dietę o wdzięcznej nazwie BRAT.

Dieta BRAT, czyli skrót od angielskich słów Banan, Ryż, Apple (jabłko) i Tost. Dlaczego akurat te składniki pomagają w opanowaniu biegunki? 

Banany – bogate w potas, którego ubywa z organizmu w trakcie wymiotów i biegunki. Banany zawierają również pektyny, które pomagają w zwalczaniu biegunki.

Ryż – a w szczególności kleik ryżowy, polecany w trakcie biegunki jako środek zapierający.

Jabłkasą rewelacyjnym źródłem pektyn, które mają pozytywny wpływ na łagodzenie biegunki – nasilają wchłanianie sodu i wody. Owoce w całości mogą być ciężkostrawne, lepiej więc jabłka poddusić i zrobić z nich mus (można go też na przykład podać jako ryż z jabłkami).

Tost – źródło sodu, kromka najlepiej z białego, lekkiego chleba. Omijamy ziarna. Tost najlepiej zjeść solo, bez żadnych dodatków w tej pierwszej, najgorszej fazie biegunki, w której powinniśmy oszczędzać żołądek i układ pokarmowy.

Wszystkie te cztery składniki pomagają w wyleczeniu biegunki, są bezpieczne dla żołądka, a ich łagodny smak nie wzmaga nudności ani wymiotów. Dieta BRAT jest niskokaloryczna, niskobłonnikowa, uboga w proteiny i tłuszcz. Idealna na pierwsze 24 godziny biegunki i wymiotów. Jej działanie i skuteczność jest szeroko dyskutowane, nam jednak zawsze pomaga i z tego, co obserwuję u lokalnych mam, również stosują tę dietę z powodzeniem. 

Choć lekarze ostrzegają, że dieta BRAT nie może absolutnie być stosowana długofalowo i nie może zastąpić zdrowego odżywiania, jest idealna na jeden lub dwa dni, kiedy potrzebujesz paliwa lekkostrawnego, niskotłuszczowego i nie podrażniającego żołądka, po którym nie polecisz natychmiast do wc. I wtedy, kiedy Twój maluch absolutnie nie chce nic przełknąć. Miękki banan, kromka chleba, czy kleik ryżowy mogą pomóc w odzyskaniu energii. 

Oczywiście należy pamiętać o właściwym nawodnieniu i obserwowaniu innych objawów, a w przypadkach trwających dłużej niż 24 godziny i przy zaostrzeniu objawów, koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Dieta BRAT ratowała mnie też w ciąży, kiedy przez pierwsze 4 miesiące cierpiałam na nudności. Pomaga też w trakcie grypy żołądkowej. U nas działa na lekkie zatrucia, może sprawdzi się też u Ciebie? Choć oczywiście życzę wakacji bez żadnych dolegliwości, no chyba, że bólu brzuchu od śmiechu i boków od leżenia.

Zdjęcie: źródło

Nieźle się napracowałam, żeby napisać dla Ciebie ten post, uff. Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

  • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym.
  • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
  • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
  • Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę dostaniesz info o nowościach i będziesz zawsze na bieżąco.
  • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz fotek moich dzieciaków znajdziesz całą masę zdjęć żarcia i butó