Odmieniam historie osób z autyzmem.

„Masz autyzm. Te słowa będą Ci towarzyszyły przez całe życie. Nigdy Cię nie opuszczą. Autyzm będzie mógł wpłynąć na wiele aspektów Twojego życia.

Niejednokrotnie zdarzy się tak, że nawet ci, którzy bardzo Cię kochają, mogą czuć się bezsilni. Ale zawsze będą chcieli Ci pomóc i Cię wesprzeć.

Będziesz słyszeć, czuć i widzieć więcej. Usłyszysz dźwięki dla innych niesłyszalne, jak kropelka wody kapiąca z kranu. Poczujesz szorstkość koszulki i miękkość psiego futra tak bardzo, jak nikt inny.

Masz autyzm. Ale to nie jest jedyne słowo, które będzie Cię definiować. Masz też piękny umysł, wrażliwe serce i ciekawe usposobienie. Będziesz miewał trudne zachowania. Będziesz wymagać tony cierpliwości, często przy codziennych, rutynowych czynnościach. Bo Ty zawsze czujesz i wymagasz więcej. Inaczej. Świat potrzebuje odmienności. Autyzm to nie choroba.

Nie pozwól, aby ci, którzy nie rozumieją Twojej wyjątkowości, mieli determinujące zdanie o Twoim życiu. Niektórzy nigdy nie będą potrafili ogarnąć rozumem Twojego pięknego umysłu. Ludzie mogą Cię oceniać i wymagać od Ciebie dostosowania się do reguł, które dla Ciebie będą niezrozumiałe.

Masz autyzm. Tego nie da się wyleczyć, wymazać, skasować. Masz w sobie dużo miłości, którą możesz dać innym. Masz rodzinę, która będzie Cię wspierać.

Masz też nas, którzy chcemy pomóc. Chcemy zrozumieć Twój piękny umysł i choć na chwilę być gościem w Twoim świecie. Ty nie musisz się zmienić, żeby dopasować się do świata, to świat powinien się zmienić, abyś Ty mógł w nim egzystować”.

*

To mogłaby być jedna z historii, jeden z przykładów życia z autyzmem. Chciałabym tak każdemu, kto ma autyzm, napisać, powiedzieć. I Wam, każdemu z osobna: pomóż, zrozum, wspieraj. W Polsce jest około 400 tysięcy osób z autyzmem. To wielka społeczność rodzin, znajomych, nauczycieli, którzy znają autyzm ze swojego najbliższego środowiska. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ale z autyzmem spotykamy się każdego dnia. Osoby ze spektrum, ale również ich rodziny czy opiekunowie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce jedna na 100 osób ma autyzm. Wraz z tymi, którzy są z nimi każdego dnia, to blisko TRZY MILIONY osób. I ci wszyscy ludzie czekają na Twoją pomoc! Czas skończyć udawać, że ich nie ma, a ich problemy i potrzeby nie istnieją.

Zerknij tutaj:

Fundacja JiM, którą od lat wspieram, https://jim.org/polskananiebiesko/ rokrocznie organizuje kampanię Polska Na Niebiesko, która ma służyć zwiększaniu świadomości na temat autyzmu. W tym roku hasło kampanii to „Autyzm. Odmień moją historię”. W ramach kampanii Fundacja chce  nagłośnić kilka działań.

Diagnoza to szansa. Dzieci ze spektrum autyzmu oczekują aż pół roku (albo dłużej) na diagnozę. Tylko prawidłowa diagnoza daje szansę na zrealizowanie potencjału każdego dziecka, szansę na pomoc, samodzielność i właściwy rozwój. Diagnozy są kosztowne, dlatego ważna jest każda kwota wsparcia.

Wsparcie dla osób dorosłych – domy życia. Fundacja walczy o wysoki standard opieki dla osób dorosłych w spektrum autyzmu. Aktualnie system pomocy w naszym kraju właściwie nie istnieje, osoby dorosłe, niesamodzielne i pozbawione opieki, trafiają do zamkniętych instytucji. JiM pragnie to zmienić i stworzyć rozwiązania systemowe i przekonać do nich władze. Codziennie pracują, zabiegają, aby zapewnić dobrą dorosłość dla osób w spektrum. Mogą to robić m.in. dzięki wsparciu od darczyńców. Dorosłość dla osób z autyzmem oznacza brak wsparcia. Musimy i możemy to zmienić! Razem budujmy domy życia, nie instytucje.

Mówienie o depresji ratuje życie. Stany lękowe, depresja to problemy, które często dotyczą osób w spektrum autyzmu. Każdego dnia tysiące z nich spotyka się z brakiem akceptacji, zrozumienia, nieprzychylnymi komentarzami. Osoba, która ma stany lękowe, depresję, dzięki mówieniu o tym, może sobie to uświadomić i poprosić o pomoc, a jej otoczenie również może to dostrzec i taką pomoc zaoferować. Dlatego nie wolno przemilczać tego tematu, traktować go, jako coś wstydliwego, niewygodnego. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że stan, w którym się znajdują, jest depresją. Czują się źle, przeżywają ogromny kryzys i razem z bliskimi nie wiedzą nawet, że potrzebują pilnej pomocy. Ta pomoc jest niezbędna, by kryzys psychiczny nie pogłębiał się. Fundacja JiM codziennie pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym w spektrum autyzmu. Prowadzi telefon pomocowy TeleJiM (789 288 996), gdzie osoby w kryzysie mogą uzyskać wsparcie. Zapewnia diagnozę i terapię w Klinice JiM, które pomagają w lepszej adaptacji, odnalezieniu się w społeczeństwie, zrozumieniu siebie. Pomagają lepiej żyć. Fundacja edukuje też, aby zwiększyć świadomość autyzmu. To wszystko jest możliwe dzięki wsparciu darczyńców.

Jeśli chcesz pomóc, możesz zrobić to tutaj: https://jim.org/polskananiebiesko/

Z okazji tegorocznej kampanii, każda osoba, która wpłaci 67 zł lub więcej na konto Fundacji, otrzyma duży, piękny plakat (do wyboru trzy różne wzory). Plakaty wykonały polskie ilustratorki, jako inspirację posłużyły im prawdziwe historie osób ze spektrum autyzmu.

Na stronie Fundacji https://jim.org/polskananiebiesko/ znajdziesz pomoc, artykuły, historie osób z autyzmem i ich rodzin oraz możliwość wsparcia, do czego bardzo zachęcam.

Świadomie na swoich kanałach nie zamieszczam codziennie zbiórek. Namawiam jednak do wsparcia tej pięknej akcji. Akcji, która naprawdę, realnie odmienia życie wielu, wielu osób. To wspaniały prezent.

Dziękuję za Twój czas, zrozumienie i wsparcie.